مُحَندِص

ریشش متغیر است. قدی نسبتن معمولی، با موهایی که پیشتر کم‌پشت‌تر بود و عامل خنده‌ما! اما حال پرپشت‌تر شده و چیزی نمی‌توان گفت (!) چشمانی نافذ و دستانی نسبتن گوشتی که من می‌دانم دارنده‌ی دست را دارایِ چه شخصیتی می‌کند شما لازم نیست بدانید. صدایی نسبتن نازک با تُنی که برای جذب کردن شما به موضوعی کافی‌ست.

معمولن من تصوری که از انسان‌های دورورم دارم این است که اگر جمجمه‌شان را بشکافیم چه چیزی بیرون می‌ریزد به غیر از گوشتِ نرمِ صورتی رنگ. مثلن برای یکی از هم‌کسوتان نجومی‌مان تصورم بر «سیاه‌چاله‌هایی بود که ما را می‌بلعد» اما فکر می‌کنم اگر مغزش را بشکافیم شبیه کیفِ هرماینی در هری‌پاتر همه‌چیز از آن بشود بیرون آورد، به جد «همه‌چیز!» مثلن فکر کنم می‌تواند با ذهنش در مقابل یک ترول بایستد، با اُرک‌ها درگیر شود و آرتمیس فاول یا الکس رایدر بنوشد.

خلاّق است، نه به معنایِ تعابیرِ مربیانِ کانونِ پرورشِ فکری؛ نه! جدن فکر می‌کنم ذهنش هر لحظه در حال خلق است با این ویژگی که فیزیک را زیر سوال برده و در کنارِ کمیتِ بالا کیفیتِ بعضی‌ها دیوانه‌کننده است و باید به صفتِ «دیوانه‌کننده» دقیق شد اما بنظرم اشکالی که دارد این است در کنارِ این کمیتِ بالا در حقِ بعضی از افکار اجحاف می‌شود یعنی اگر به قوانینِ فیزیک بازگردد بهتر است.

آشنایی ما از نوعِ آشنایی موجوداتِ فضایی با هم بودش، من با این مخِ پوکیده‌ی و ورم‌کرده‌ی متحجرم در فکر چه ایده‌های بودم که ملاقتش کردم. راستش زمان-مکانش غیر قابل فراموش شدنی‌ست رویِ تخت نشسته بودم و پیامکی دادم با این عنوان: «آیا حذفِ نقطه از زبانِ‌ فارسی می‌تواند یکی از ایده‌های مسابقات ایده‌پردازی تکنولوژی باشد…(!!)» فقط به این پیامک فکر کنید گاهی اوقات از این پیامک شرم می‌کنم که من واقعن متناقضم هتا از کودکی بوده‌ام…

در موردِ شخصیتش «اصلِ عدمِ قطعیت» بیانِ صادقی‌ست از آن‌چه بر او می‌گذرد. به نوعی هیچ‌گاه دوام ندارد خواص فیزیکی و روانی‌اش با چه دقتی معین معلوم گردد. فکر می‌کنم کمی در ایراد نظراتش عجول است و پیش از آن‌که عملی شود رو به دکمه‌ی «ویرایش» می‌آورد یه جورایی مثل ایده‌های اسپاسم‌گونه‌ای که گاهی اوقات می‌گیرد. مطمئنن این چیزی‌ست که برداشت می‌شود نه آن‌چه به‌وقوع می‌پیوندد.

در ورزش‌ها علاقه به کشتی دارد. ساعتی پیشش باشید شما را کُنده می‌کند اما مطمئنن من برایِ دلگرمیِ بازوانش مجالش بدهید! مدیریتش خوبِ نسبت به عالی است. حداقل این چیزی بود که من دیدم. در درآوردن ادای کسی ۷۵% موفق است. استایلِ افتاده و متواضعی دارد با Body Languageی خاشعانه که کمی بویِ فلفل یا تمبرهندی می‌دهد.

ایدئولوژی‌هایش را مکسرن برایم واکاوی کرده است و می‌دانم از چه دستی‌ست! از نوعِ خوبش؛ نگران نباشد او برایِ فتحِ جهان نمی‌جنگد.

پیش‌ترها مارا بیشتر تحویل می‌گرفت آن زمانی که موهایش کم‌پشت‌تر بود. هتا زمانی که در بلادِ غربت بودیم بیشتر از احوالاتش خبر داشتیم. پرپشتی موهایش نگذاشتند مغزش نفس بکشد. پیروِ همان تناقضاتِ ایدئومنتاژئوتراپیکی به‌نظرم بعد از مدتی ما شدیم «غریبه‌ترین صمیمی» یا «بدترین خوب» یا… چیزی که شاید خیلی دور است شاید خیلی نزدیک…

مُحَندِص
مُحَندِص

از همین دست نوشته‌ها

۷ دیدگاه

 1. سلام.
  چقدر از این جمله خوشم اومد:
  “نگران نباشید او برایِ فتحِ جهان نمی‌جنگد.”
  جالب بود خیلی،امیدوارم من هم با یه همچین آدمی تو زندگیم مواجه شم اونوقت نمی ذارم غریبه ترین صمیمی بشم…
  ۴ ساعت طول کشید تا همه ی سایتتون رو خوندم.
  در مقابل شما احساس حقارت کردم ولی فکر نمیکنین که سنگین مینویسین و این شاید برای خیلی ها جذاب نباشه؟؟؟
  راستی میتونم بگم متوجه تقریبا تغییر محسوس شخصیتی شما شدم…

  1. درود
   راستش غریبه‌ترین صمیمی شدنش دست من نبود وگرنه هیچ‌موقع اجازه نمی‌دادم.
   فکر می‌کنم «احساسِ حقارت» احساسِ به‌جایی نباشه چون اونقدرهاهم… از طرفی سنگین‌نویسی نیست اینا، ادبیاتِ و قلم من اینطور شکل گرفته که درکنارِ محاوره‌نویسی (بعضن) نگارشِ قلمبه‌سُلُمبه‌ئیک هم دارم.

   چه تغییری…؟!

 2. سلام
  نوشته ی توصیفی خوبی بود؛
  در نوعِ خودش و خودِ شما، بینظیر نه، ولی کم نظیر بود.
  میتوانم بگویم متفاوت نگاشته بودید از قبل.
  فقط گاهی احساس کردم جمله بندیِ درستی ندارد یا شاید هم من از فرطِ خستگی و بی توجهی،سهواً اشتباه خوانده ام
  داشتن وبلاگ مثل داشتن یک زبان دیگر در پهلوی زبان خداداد است. از شما نوشتن و از خلایق هم خواندن.
  تخت و بخت تان برقرارباد.

 3. خیلی خوب بود اما سنگین! منو که می‌شناسید! به فکر خواننده‌های مثل منم باشید 😀
  اما جدن خیلی خوب بود مخصوصن این جمله آخری: «به‌نظرم بعد از مدتی ما شدیم «غریبه‌ترین صمیمی» یا «بدترین خوب» یا… چیزی که شاید خیلی دور است شاید خیلی نزدیک…»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.