بر بالِ کلاغ‌هایِ شوم

بعد از زمانی در حدود سه سال بالاخره «Katatonia» قصد بر انتشار آلبوم جدیدش با عنوان Dead End Kings کرد. جدای از آنالایزهای موسیقیایی که می‌توان بروی آهنگِ پیش‌نمایش شده‌ی این آلبوم با عنوان Dead Letters انجام داد، کاور این آلبوم همچون سنت دیرینه‌ی موسیقی‌ حرف‌های بسیاری برای گفتن داره.

تلفیق وجه‌هایِ مختلفِ هنری، تاثیر بیانِ محسوسِ هنری موضوع رو بیشتر می‌کنه. مشخصن موسیقی در نوع خود دارای بیان‌های مختلفی‌ست -که البته شاید خیلی از افرادی که دیدِ موسیقیایی خوبی ندارند موفق به درک خیلی از جنبه‌ها نشوند- اما هنگامی که این جنبه‌ها با هنرهای دیگه تلفیق بشه درک هنری اثر -هرچند در ضمیرناخودآگاه- رو بالا خواهد برد. مثل فیلم که چون ترکیب «صدا» و «تصویر» هستش اثر قابل فهم‌تری نسبت به صرفن «صوت» یا صرفن «تصویر» خواهد داشت.

پوسته‌ی آلبوم‌ها (کاورِ آلبوم‌ها) یکی از موضوعاتی‌ست که در نگاهِ اول به شنونده یک بیانِ خلاصه از اثر خواهد داشت. به همین منظور یکی از حساس‌ترین موضوعاتی‌ست که آلبوم با اون شناخته خواهد شد اینکه شما چطور این تفهیم موضوعی رو به شنونده منتقل کنید مربوط به توانایی‌های گرافیست‌ها و هنرمندان هستش.

کافیست مطلبی که عرض کردم رو یک بار امتحان کنید. پوسته‌ی آلبوم و یا هنرمندی رو بدون در نظر گرفتن «اسمِ آلبوم»، «ژانر گروه»، «فضایِ آلبوم» برای خودتون و با منطقِ خودتون تحلیل کنید. کاری که تصمیم گرفتم این‌بار برای پوسته‌ی آلبومِ جدیدِ Katatonia انجام بدم.

پایانِ پادشاهانِ مرده
پایانِ پادشاهانِ مرده

در عکسِ پوسته‌ی این آلبوم اولین چیزی که به چشم می‌خوره «کلاغ» است…! طبق منابعی که من بهشون مراجعه کردم تاثیر عقاید فرهنگِ «سلت»ها و عقاید اونها در مورد کلاغ در اروپا بسیار زیاد بوده. عقاید مختلف سلت‌ها [۱] در مورد کلاغ در اروپا بدین گونه است:

  • پرنده‌ی شوم؛ پرنده‌ای که در شب خورشید را به جهنم همراهی می‌کرده و تضاد معنایی خوبی یعنی «قو‌ها» بوده.
  • همراه‌کننده‌ در آفرینش «لوگ» خدایِ خورشید که به شکل کلاغ است.
  • همچنین در بسیاری از عقاید و فرهنگ‌ها کلاغ معنایِ شومی دارد مثل کتابِ The Angana Thackata که کلاغ حامل مفهوم مرگ است.

این تنها کلاغ نیست در عکسِ پوسته؛ در واقع گرافیست منقار کلاغ رو با جمجمه‌ی انسان تلفیق کرده و به نوعی مفهوم انسانِ‌کلاغ‌نما رو پدید آورده (که شاید بی‌ربط به دیدگاهِ دوم مردمانِ سلت در مورد کلاغ نباشه). در تصویری که برای تاریخِ انتشار این آلبوم استفاده شده در صفحه‌ی خود Katatonia در رخ‌نامه، نگاهی بندازیم چیزی شبیه به یک مخروبه رو روی سر این انسانِ‌کلاغ نما مشاهده می‌کنیم که دقیقن شبیه به تاج بوده و القا کننده‌ی مفهوم «شاه» هستش و باتوجه به اسمِ آلبوم که «پایانِ پادشاهانِ مرده»‌است. این مفهوم کاملن قابل برداشته. در همون تصویر در کنار دو کتف این موجود دو شاخه روییده که با توجه به مکانِ رویش این شاخه‌ها و حالتشون میشه می‌توان برداشت «قدیس» بودن یا به نحوی خوب جلوه دادن بد و تفکر موافقت با معدوم‌گرایی (Doom) دونست که باتوجه به ژانر گروه دور از عقل نیست.

بنرِ پایانِ پادشاهانِ مرده
بنرِ پایانِ پادشاهانِ مرده

حال به پوسته‌ی خود آلبوم بازگردیم (مبحث قبلی تصویر عکس انتشار بود). در این تصویر تلفیق انسان با کلاغ بسیار مشتبه‌تر و قابل فهم‌تر هستش. عناصری مثل شمایِ نیم‌رخ منقار‌های بیرون زده از جمجمه، بالِ راست و چنگال‌ها که تبدیل یافته‌ی پاها هستند و البته نمایِ کلی این پادشاه که «رو به مرگ» بودنش کامل مشخصه. بال نداشتن کلاغ رو می‌توان به قدرت از دست رفته یک شاه نسبت داد. بالهای کلاغ نمادی از قدرتش هستن و نداشتن آنها یعنی قدرت از دست رفته…

از جمله موضوعِ دیگه‌ای که شاید توجهات رو جلب کنه، خروج اون جسم/ماده/چیز سیاه‌رنگ از دهن کلاغِ‌انسان‌نماست که اینطور به نظر می‌رسه در نقطه‌ی سیاه بالایِ سر این موجود جمع شده و خب مطمئنن با توجه به حالت و فضایِ تصویر و معنایِ اون کاملن تصویر عدم داره.

در کنارِ این موضوعات، تصاویر تیرِچراغ برق که در پشتِ مضمون اصلی هستش و بیانگر تعاریف پرسپکتیو و دالانی‌ست بخوبی توسط Jonas Renkse توصیف شده:

آلبومِ پایانِ پادشاهانِ مرده در مورد دالان‌های مغزِ ماست که هیچ بازگشتی از آن وجود ندارد.

در پایان باید ذکر کنم که پوسته‌های آلبوم‌های هنرمندان و گروه‌های موسیقی ساده و بی‌خاصیت نیستند بلکه اگر به آن‌ها دقت شود حامل و بیانگر موضوعاتِ زیادی برای گفتن هستند.

ذیل‌نامه‌ها:

منابع اضافی: (+) و (+)

نوشته شده برای صفحه‌ی «متال‌خورها» در رخ‌نامه

از همین دست نوشته‌ها

۴ دیدگاه

  1. پوستر آلبوم “این چیه” حسین تهی رو دیدی؟؟ عکس خود یارو یا یه لباس آستین کوتاه صورتی! نه صورتی معمولی! بلکه صورتی جیغ!! کلن در ایران همه چی چپه!!
    (سمایل تاسف)

  2. ممنون از نوشته ت. فقط deadend kings یعنی پادشاهان بن بست که با حرف جوناس در مورد دالان هم جور در میاد 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.