خودخوری

چندین بار شنیده بودم می‌گفتن:‌«یارو هی خودخوری می‌کنه.» اما باور نمی‌کردم؛‌ می‌گفتم این مردمان امروزی قرنِ بیست و یک حالا که اقتصاد اینطوری شده چه حرفا که نمی‌زنن…! بابا، اخوی، ابوی،‌اجنبی (!) آخه «خودخوری کردن» چه ربطی به دلار داره آخه؟ می‌گفتن نچ ربطش مثل لایه‌ی اُزن و انقلابِ کبیرِ فرانسه است. اما من می‌گفتم :«هیچ چیزی با ربط تر از دو موضوع قبلی بجز «جورابِ سوراخ» و «پوکه‌ی توپ ۲۰۰ میلی‌متری» نیست.»

جدای از مهملیاتِ بالا جاتون خالی چند روز پیش مقدارِ زیادی از سرمایِ موجود در هوا رو میل کردم و «سرماخورده» شدم. به قدری وحشتناک بود این سرماخوردگی که به دنبال «صفتِ» برازنده‌تری به جایِ «وحشتناک» بودم اما خب یافت نگردید. سرماخوردگیِ که تمامی علایم رو باهم یه جا داشت. خب مطمئنن بعضی از سرماخوردگی‌ها آبریزش بینی دارن،‌بعضی‌ها گلو درد،‌ بعضی‌ها تب!‌ اما این سرماخوردگیِ لعین که من شک ندارم از جانبِ «نیوتون» (لعنه‌الله علیه و علی خانوادهی!) فرستاده شده بود، تمامی علایم رو یک جا داشت.

مادرِ مکرّم بعد از پرستاری مداوم در حالیکه روی تختم با حالِ خراب خسبیده بودم ناگهان نعره‌ی مستانه‌ای سر داد :«شیخا! تو باید شلغم بخوری…!» این نعره‌ی مستانه که لرزه بر اندام من انداخت به منزله‌ی مجبور به استفاده کردنِ «اشکِ ققنوس» برای زخمِ سرماخوردگی من،‌ یا سوزوندن «پرِ ققنوس» برای جراحاتِ رستم‌گونه‌ی من یا چمی‌دونم هرگونه مداوای آسمانی بود…!

… قصه‌ی درازا را کوتاه کنم،‌ مادر «شلغم» را پخت و من مجبور به میل «خود» شدم. باورکردنی نیست اما بعد از مدتِ کوتاهی من به عالی‌ترین حدّ صلامتی (!) رسیدم. چون «خودخوری کرده بودم!»

روحِ درونیِ من
روحِ درونیِ من

ذیل‌نامه یکم: «اشکِ ققنوس» در «هری پاتر» خاصیتِ بهبودی داشت و «پرِ ققنوس» برای درخواستِ کمک در شرایط بحرانی و التیامِ زخم‌های رستم در «شاهنامه» ذکر شده بود.

ذیل‌نامه دیُم: من اولین نفری هستم که موفق به انداختن عکس از روحِ خودم شدم…!

از همین دست نوشته‌ها

۷ دیدگاه

 1. شلغم الا معانی شلغم الدین سمنانی

  قلمت مستدام…

  درضمن،من عشق خوردنتم،آللخصوص روحتو که ازش یه رخنما گذاشتی

  1. در اینکه شما کی هستید یک علامت سوالِ بزرگ در ذهنم ایجاد شده؛‌ چون معمولن کسِ «غریبه‌ای» حس و حال خوندن خزهزلیاتِ من رو نداره. اما خوب ورود عالی مستدام.

   به امیدِ دیدارِ مجدد شما در این «سرزمینِ عجایب»…

 2. خوب آن چیز که در شلغم باعث بهبودی سرما خوردگی میشود آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین است رو شما بیشتر اثر داشته چون هم میکروب رو خوب میشناخته(چون خودی بوده)هم آن چیز که باعث ایجاد حساسیت شده رو ما انقدر اثر نداره چون ما شلغم نیستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.